Linų Sėmenys – Sveikatos Šaltinis

Linų sėmenys, tai tikras sveikatos šaltinis. Jų nauda žmogui didžiulė, todėl nėra abejonės, kad juos verta įtraukti į kasdienį mitybos racioną. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kokią naudą linų sėmenys teikia žmogui.


linu semenu nauda

Linai tolimoje Lietuvos praeityje buvo itin svarbūs augalai. Jie buvo pluošto ir aliejaus šaltinis. Linai turėjo net savo dievaitį, kuris juos globojo – Vaižgantą. Kiek vėliau Lietuva net buvo tapusi viena pagrindinių valstybių eksportuojanti linų pluoštą. Tačiau linai Lietuvoje nuo seno auginti ne tik dėl pluošto, bet ir kaip turinys daug gydomųjų savybių augalai.


Linų sėmenų sudėtis

Linų sėmenyse gausu riebalų, baltymų bei skaidulų, mikroelementų – fosforo, magnio, mangano, daug įvairių vitaminų – provitamino A, vitamino B1, mineralinių medžiagų, fermentų, ir nepakeičiamų riebalų rūgščių alfa-linoleno, vadinamų omega-3. Linų sėmenys ypač vertinami dėl gleivinių medžiagų – linuose yra apie 12 % gleivių, kurios greitai išbrinksta vandenyje.

Skaidulos. Linų sėmenyse randama daug tiek vandenyje tirpių, tiek netirpių, maistinių skaidulų. Abi šios skaidulų rūšys naudingos mūsų organizmui: tirpiosios skaidulos mažina cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje, o netirpios – gerina virškinimo sistemą.

Omega-3. Tai riebalų rūgštys, kurios yra ypatingai reikalingos mūsų organizmui. Mūsų organizmas pats negamina šių rūgščių, todėl jų reikia gauti su maistu. Būtent linų sėmenys yra puikus omega-3 šaltinis. Omega-3 padeda stabdyti vėžinių ląstelių augimą, taip pat naudingos mūsų nervų sistemai ir širdžiai bei kraujagyslių apsaugai nuo aterosklerozės. Polinesočiosios riebalų rūgštys naudingos ir protinei veiklai, neleidžia vystytis kepenų, tulžies latakų ligoms.

Lignanai. Linų sėmenyse gausu augalinės kilmės hormonų – fitoestrogenų, dar kitaip vadinamų linganais. Jie pasižymi savo stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Lignanai mažina vėžio susirgimo riziką, stabdo auglių augimą, reguliuoja blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.*


Vitaminai ir mineralai linų sėmenyse

Linų sėklos yra geras vitaminų ir mineralų šaltinis:

Tiaminas. Tai vitaminas B taip pat žinomas kaip vitaminas B1. Jis būtinas normaliai medžiagų apykaitai ir nervų funkcijai.

Varis. Šis mineralas yra svarbus augimui, vystymuisi ir įvairioms kūno funkcijoms.

Molibdenas. Linų sėklose yra daug mikroelemento molibdeno. Jis ypač naudingas kepenų veiklai. Molibdenas aktyvina kepenų detoksikacijos procesus, dalyvauja aminorūgščių apykaitos procesuose, kovoja su nitrozaminais, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus.

Magnis. Svarbus mineralas, padedantis palaikyti atsparumą stresui, legvinantis nuovargį.

Fosforas. Jis prisideda prie sveikų kaulų bei audinių palaikymo.


Dar daugiau gerųjų linų sėmenų savybių

Palengvina menopauzės simptomus. Malti linų sėmenys padeda esant menopauzės simptomams. Vienas tyrimas parodė, kad 40 gramų maltų linų sėmenų per dieną gali būti panaši į hormonų terapiją lengviems menopauzės simptomams, pavyzdžiui, karščio bangoms ir naktiniam prakaitavimui sumažinti.*

Reguliuoja žarnyno veiklą. Linuose esantis glikozidas linamarinas reguliuoja žarnyno sekreciją ir motoriką. Linų sėmenų gleivės plonu sluoksniu padengia opeles ir žarnyno gleivinę, taip apsaugodamos pažeistas vietas nuo išorinių dirgiklių, todėl nekietėja viduriai. Ši savybė taip pat neleidžia organizme pūti maistui, mažina apsinuodijimų riziką, kadangi linų gleivės sugeria į organizmą patekusias nuodingas medžiagas, todėl šios medžiagos negali patekti į organizmą. Šios gleivės taip pat sutepa sudirgusią skrandžio gleivinę ir slopina padidėjusį skrandžio sulčių rūgštingumą.

Senovėje linus plačiai naudodavo ir išoriniams negalavimams gydyti. Maltų, nuplikytų linų sėmenų dėdavo ant odos, kad ją suminkštinti. Mirkyti linų maišeliai dedami ant odos pažeidimų, furunkulų, šunvočių.


Kiek sėmenų turėtumėte vartoti?

Nustatytos linų sėmenų dozės nėra. Žmonėms, turintiems padidėjusį cholesterolio kiekį, per dieną patartina suvalgyti nuo 15 iki 50 gramų linų sėmenų. Lengviems menopauzės simptomams malšinti patartina suvartoti 40 gramų.


Kaip vartoti linų sėmenis?

Geriausia linų sėmenis vartoti maltus, nes tuomet mūsų organizmas visas gerasias linų sėmenų savybes pasisavina geriausiai. Nemalti linų sėmenys pereina per mūsų organizmą nesuvirškinti.

Lengviausias ir paprasčiausias būdas vartoti linų sėmenis, tai maltus linų sėmenis maišant užpilti nekarštu vandeniu, trumpai palaukti kol išmirks, ir valgyti kaip košę, užsidedant mėgstamų ingredientų: uogų, bananų, kokoso drožlių, riešutų. Valgant užpiltus maltus linų sėmenis organizmas geriausiai pasisavins visas naudingasias medžiagas.


Kada geriau vengti?

Teigiama, kad linų sėmenų reikėtų vengti besilaukiančioms ar maitinančioms moterims, kadangi juose gausu hormonų. Taip pat, dėl didelio kiekio skaidulų, linų sėmenų patariama vengti žmonėms, kurie turi žarnyno nepraeinamumą. Didesnis kiekis linų sėmenų gali sukelti vidurių pūtimą ar viduriavimą, tačiau jei linų vartojama daug ir negeriant pakankamai vandens, tuomet galimas ir vidurių užkietėjimas.

Jei malti linų sėmenys arba linų sėmenų aliejus laikomas per šiltai arba per šviesioje temperatūroje, jis oksiduojasi, tampa kartus, tokių linų jau nerekomenduojama vartoti.

linu semenu nauda
linu semenu nauda


LITERATŪRA:

How to Lower Cholesterol Naturally – https://health.usnews.com/health-news/patient-advice/articles/2015/07/07/how-to-lower-cholesterol-naturally