Kavos poveikis smegenims

Daugelis iš mūsų reguliariai geriame kavą, o kavos poveikis dažnai mėgstama tema tinklaraščiuose. Ne vienas iš mūsų esame skaitę straipsnių, kad kava padeda arba atvirkščiai – kenkia. Nors besilaikantys paleo mitybos kavos turi atsisakyti, tačiau ne visiems tai pavyksta. Čia apžvelgsime kavos poveikį smegenims. Galbūt tai padės jums peržvelgti savo santykį su kava.


Kava, energetiniai gėrimai, coca cola. Visi šie gėrimai turi vieną bendrą bruožą: kofeiną. Kofeinas yra populiariausia pasaulyje psichoaktyvi medžiaga. Nors apie 10% žmonių pasaulyje nevartoja nė vieno iš šių gėrimų, kofeino suvartojimas visame pasaulyje yra toks didelis, kad vidutinis kofeino suvartojimas atitiktų maždaug vieną gėrimą vienam asmeniui per dieną. Kofeinas gaunamas iš augalų ir yra vienas iš labiausiai pesticidais purškiamų pasėlių pasaulyje.* Čia verta pamastyti ar norime vartoti tokius produktus, kurie yra purškiami pesticidais?

Nuotrauka iš: https://www.sciencemag. org/

Kava ir smegenys

Kadangi kofeinas vartojamas taip plačiai pasaulyje, kiekvienam verta žinoti, ką jis daro mūsų smegenims. Chemiškai kofeinas yra ksantinų ir alkaloidų šeimos narys.* Kiti šios šeimos nariai yra kokainas, nikotinas, morfinas. Dabar turbūt nebekyla klausimų, kodėl taip norisi kavos kiekvieną dieną.

Mes visi esame sudaryti iš skirtingų genetinių ir molekulinių medžiagų, todėl ir mūsų smegenys į kofeiną reaguoja skirtingai. Kai kurių žmonių smegenis veikia net gabalėlis šokolado, kuriame yra nedidelis kiekis kofeino. Tačiau net ir tiems žmonėms, kurie nėra jautresni kofeinui, kofeinas vis tiek daro poveikį.


Kaip veikia kofeinas, patekęs į mūsų smegenis?

Kaip tiksliai veikia kofeinas, patekęs į mūsų smegenis? Jis veikia kaip centrinės nervų sistemos stimuliatorius, prisijungdamas prie adenozino receptorių ir blokuodamas jo darbą. Adenozinas yra slopinantis neuromediatorius, kuris paprastai padeda organizmui atsipalaiduoti. Tai paaiškina, kodėl kofeinas sukelia miego problemas ir stiprina budrumą, kai trūksta miego. Kofeino molekulės neleidžia adenozinui atlikti savo darbo. Paleo mityba pataria pasiklauti savo kūno natūraliomis energijos atsargomis. Natūralūs miego ir pabudimo ciklai padeda jūsų kūnui optimaliai veikti, tačiau tai neįmanoma, kai geriate daug kofeino.

Mūsų kūnas yra protingas ir yra įsitikinęs dalyku, vadinamu „homeostaze“, o tai reiškia, kad jam patinka išlaikyti tuos pačius dalykus. Kai pradedame gerti didelį kiekį kofeino, mūsų kūnas sukuria daugiau šių adenozino receptorių vietų ir jums reikia daugiau kofeino, kad juos užblokuotumėte, nes jaučiate kofeino poveikį blokuodami daugumą šių receptorių.

Kofeinas sutraukia ir siaurina kraujagysles, slopina kraujotaką, kartais tinka vartoti kaip malšinantis skausmą. Tiriant gryno kofeino poveikį smegenims, buvo pastebėta, kad kofeinas riboja 25% kraujo patekimą į smegenis.* Smegenų kraujotaka yra tai, ką turėtume norėti gerinti, o ne mažinti. Užblokuodamas adenozino darbą, kofeinas taip pat padidina kvėpavimo dažnį.

Kofeinas skatina kortizolio išsiskyrimą tuo metu mūsų kūnas mano, kad vyksta kažkokia ekstremalioji situacija, ir jis nori mus jai paruošti. Dažnas kortizolio svyravimas sukelia nuolatinį stresą organizmui.

Ilguoju periodu, kofeinas sutrikdo mūsų DNR, o tai sukelia senėjimą. Šis procesas vyksta per telomerus, kurie paprastai apsaugo DNR chromosomų galus nuo senėjimo.


Dėl savo sudėties ir stimuliuojančio poveikio sukeliančio priklausomybę, kava nėra sveikos gyvensenos elementas. Jei norite laikytis paleo mitybos ar tiesiog sveikai maitintis ir gerai jaustis, išbraukite kavą iš savo mitybos. Pamatysite, laikui bėgant jos visai jums nebetrūks, nebejausite energijos svyravymų, o dienos metu jausitės daug žvalesni.


STRAIPSNIAI:

Organic coffee: Why Latin America’s farmers are abandoning it – https://www.csmonitor.com/World/Americas/2010/0103/Organic-coffee-Why-Latin-America-s-farmers-are-abandoning-it

https://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine

The effect of daily caffeine use on cerebral blood flow: How much caffeine can we tolerate? – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2748160/

Environmental Stresses Disrupt Telomere Length Homeostasis – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2748160/