Padidėjęs cholesterolis vis dar tebėra viena iš labiausiai paplitusių sveikatos sutrikimų tarp išsivysčiusių šalių gyventojų. Vis dar paplitusi nuomonė, kad gyvulinės kilmės riebalai didina cholesterolio kiekį kraujyje. Apie tai daugiau rašėme ankstesniame straipsnyje: Sotieji Riebalai Ir Cholesterolis: Ar Tikrai Verta Bijoti? Tiesa ta, kad nėra tikrų mokslinių įrodymų, jog valgant maistą, kuriame gausu cholesterolio, pavyzdžiui, kiaušinius, mėsą, sviestą, padidėja cholesterolio kiekis kraujyje.
Mažai kalbama apie tai, kad kaip mes pasirenkame gyventi, turi įtakos cholesterolio kiekiui kraujyje. Šiame straipsnyje pateikiame trumpą 3 gyvenimo būdo veiksnių apžvalgą, kurie gali turėti įtakos cholesterolio kiekiui kraujyje visiškai nepriklausomai nuo valgomo maisto.
1. Miegas
Miego trūkumas sumažina DTL cholesterolio („gerasis cholesterolis“ – didelio tankio lipoproteidai) kiekį kraujyje ir padidina MTL cholesterolio („blogasis cholesterolis“ – mažo tankio lipoproteidai) kiekį, taip pat skatina uždegimus, didinančius širdies ir kraujagyslių riziką.
Tai galioja ne tik „pelėdoms”, kurie eina vėlai miegoti ir turi anksti keltis, ar savaitgalio vakarėlių mėgėjams, kurie penktadienį ir šeštadienį eina miegoti 2 valandą nakties. Tai paveikia ir tuos, kurie dažnai prabudinėja naktį. Tokių žmonių MTL cholesterolio kiekis kraujyje taip pat yra didesnis. Tai žmonės, kuriems pirmiausia turėtų rūpėti cholesterolis.
2. Sėdimas gyvenimo būdas
Kitas cholesterolio problemų kaltininkas – sėdimas gyvenimo būdas.
Mokslininkai ištyrė, kad sėdimas laikas yra susijęs su didesniu trigliceridų kiekiu ir mažesniu DTL („geruoju cholesteroliu“). Ilgas sėdimas laikas padidina širdies ir kraujagyslių riziką ir yra susijęs su didesniu MTL / mažesniu DTL, nepriklausomai nuo fizinio krūvio laiko! Kitaip tariant, jei kasdien 14 valandų sėdite ant kėdės, tai kiekvieną dieną praleistas pusvalandis darant jogą ar didelio intensyvumo treniruotę situacijos nepagerins, jei ir toliau sėdėsite daug valandų.
Patariama suskirstyti visą sėdimą laiką – išnaudoti stovimą stalą, jei turite, įtraukti į dienotvarkę ilgus pasivaikščiojimus, pertraukas, važiavimą dviračiu ar kitokią reguliarią veiklą, kuri sumažina sėdėjimo laiką. Vidutinis ar sunkus fizinis krūvis mažina MTL cholesterolio kiekį. Taigi, praleiskite kuo mažiau laiko sėdėdami, o jei dar įtrauksite ir treniruotes, tuomet bus dar naudingiau.
3. Stresas
Turbūt jau ne naujiena, kad stresas daro įtakos pradedant svorio augimu, baigiant psichine sveikata. Pasirodo stresas daro įtakos ir cholesterolio kiekiui kraujyje. Buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad lėtinis stresas visų pirma pakeičia cholesterolio kiekį kraujyje visomis netinkamomis kryptimis. Įdomu tai, kad viename darbe nustatyta, kad psichologinis streso atsparumas numato, ar žmonių cholesterolio lygis pasikeis neigiamai, kai juos paveiks stresas. Tyrėjai apibrėžė psichologinį streso atsparumą kaip: polinkį laikyti gyvenimą įdomiu ir prasmingu, įsitikinimą, kad veiksmais galima paveikti rezultatus ir polinkį į iššūkius – nuotykių ieškantis požiūris į gyvenimą. Kitaip tariant, tas pats įtemptas įvykis gali turėti labai skirtingą poveikį skirtingų žmonių cholesterolio kiekiui, atsižvelgiant į tai, kaip jie reaguoja į situaciją.
Svarbu atsiminti, kad niekas negali visiškai kontroliuoti savo cholesterolio kiekio kraujyje. Visada yra genetikos dalis, kuri gali nulemti, tai kas nuo mūsų nepriklausys. Nėra abejonės, kad žmonės būtų sveikesni, jei miegotų daugiau, mažiau stresuotų ir mažiau laiko praleistų sėdėdami. Tačiau net tokioje idealioje visuomenėje, kur visi daro viską teisingai, tikriausiai vis tiek atsirastų žmonių, turinčių aukštą cholesterolio kiekį, nes nei vieno žmogaus sveikata nėra visiškai jų pačių kontroliuojama. Tačiau galite padaryti viską, kad šią riziką sumažintumėte:
- Miegokite pakankamai.
- Išmokite valdyti stresą.
- Sėdėkite kuo mažiau ir stiprinkite savo širdies ir kraujagyslių sistemą fiziniu aktyvumu.
Taigi, mylėkite gyvenimą, nuotykius, daug judėkite ir jūsų cholesterolio lygis bus normalus. 🙌
LITERATŪRA:
The cross‐sectional associations between objectively measured sedentary time and cardiometabolic health markers in adults – a systematic review with meta‐analysis component – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/obr.12642
Stress and lipoprotein metabolism: Modulators and mechanisms –https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/002604959390255M