Linų sėmenys: kas tai?

Linų sėmenys, tai mažos spindinčios sėklos. Tai viena iš seniausiai auginamų kultūrų žmonijos istorijoje. Nors jos ir mažos, tačiau jų nauda galinga. Linų sėmenys yra mokslininkų pripažintas supermaistas, teikiantis didžiulę naudą žmogaus organizmui. Sužinokite daugiau apie linų sėmenų naudą, bei kaip juos įtraukti į savo dienos racioną.


Kas yra linų sėmenys?

Linų sėmenys – tai augalo vadinamo linu sėklos. Linai – vienmetis žolinis augalas, 50-120 cm aukščio. Stiebas plonas,  Linas yapatingas tuo, kad visos šio augalo dalys yra panaudojamos. Linų pluoštai yra naudojami audiniams, virvėms gaminti. Iš linų sėklų
gaminamas linų sėmenų aliejus, bei miltai.


Kaip jie auginami?

Manoma, kad prieš 30 tukst. metų linai buvo auginami Egipte, Šveicarijoje, Sirijoje ir Kinijoje. Linai įprastai auginami didžiuliuose laukuose. Mėgsta saulę, vėsesnį klimatą ir gerai gerai nusausintą dirvą.Po linų žydėjimo sėklų dėžutės išsipučia ir pasidaro rudos, tai ženklas, kad sėklos jau gali būti nuimamos.


Linų sėmenų rūšys

Iš viso yra apie 100 linų rūšių ir dvi pagrindinės linų sėmenų rūšys – rudieji sėmenys ir auksiniai sėmenys. Lietuvos klimatas yra tinkamas abejomis lino sėmenų rūšims auginti. Tačiau kol kas Lietuvoje plačiau auginami rudieji sėmenys. Dauguma žmonių mano, kad tamsiai rudi sėmenys turi šiek tiek stipresnį skonį nei auksiniai sėmenys.


Skonis

Linų sėmenys, kaip ir daugelis kitų sėklų, yra švelnaus, riešutų skonio, todėl juos idealiai tinka naudoti tiek į saldžius, tiek į pikantiškus patiekalus. Net ir labai išrankus valgytojas gali nepastebėti mažo kiekio linų sėmenų ingrediento patiekale.


Kaip naudoti linų sėmenis?

Mūsų organizmas negali suvirškinti nesmulkintų linų sėmenų, todėl geriausia juos naudoti smulkintus. Smulkintus linų sėmenis reikia laikyti sausoje ir vėsioje vietoje, sandariame, neatidarytame įpakavime. Tokiu būdu jie nepraranda savo maistinių savybių. Taip pat linų sėmenys naudojami naudingo aliejaus gamybai.


Sėmenų aliejus

linu semenys

Iš linų sėmenų spaudžiamas tradicinėje medicinoje vartojamas sėmenų aliejus. Viename arbatiniame šaukštelyje linų sėmenų aliejaus yra 40 kalorijų. Jis pasižymi unikalia rūgščių sudėtimi. Jame randama apie 50 proc. alfa – linoleno rūgšties, 20 proc. linoleno polinesočiųjų riebalų rūgščių, apie 20 proc. oleino rūgšties ir apie 10 proc. palmitino ir stearino sočiųjų riebalų rūgščių.

Šis rūgščių turtingas aliejus vartojamas sutrikus riebalų apykaitai, mažina cholesterolį kraujyje

Sėmenų aliejus liaudies medicinoje naudojamas ir ant odos. Gydo odos pažeidimus – nudegimus, radioaktyvių spindulių pažeistą odą, taip pat gydomos karpos.

Svarbu žinoti linų sėmenų aliejus netinka kepimui ir pradarius buteliuką rekomenduojama laikyti šaldytuve.