Mums visiems nesvetimas alkio jausmas ar didelis noras kažko užkrimsti. Staiga atsiradęs alkio jausmas mus priverčia griebtis kažko lengvai užkemšančio, o tai dažniausiai būna ne pats sveikiausias užkandis ar maistas. Gebėjimas sumažinti alkio jausmą yra raktas į geresnę nuotaiką, savijautą ir į sovio metimą. Norint nevalgyti nesveiko maisto, žemiau pateikiame jums patarimų, kaip atsispirti alkio jausmui ir nugalėti save.
Interpretuokite alkį teisingai
Kartais galvojame, kad potraukis vienam ar kitam maistui, ar produktui rodo, jog mūsų organizmui trūksta kažkokių vitaminų. Iš tiesų taip gali nutikti, tačiau dažniausiai potraukis cukrui ar greitam maistui iš tikrųjų nėra kažkokio paslėpto maistinių medžiagų trūkumo požymis ir pradėjimas gerkti vienokius ar kitokius vitaminus nenumalšins cukraus ar nesveiko maisto potraukio. Nebent jus veikia placebo efektas. 🙂
Štai, pavyzdžiui, vienas iš paplitusių mitų, kad magnio trūkumas sukelia potraukį šokoladui. Yra daug kitų maisto produktų, kuriuose daug daugiau magnio nei šokolade. Jei mūsų kūnas bandytų mus nukreipti į maistą, kuriame daug magnio, kodėl geidžiame šokolado, o ne riešutų? Daugiau apie atliktus tyrimus ir bandymus galite sužinoti šioje mokslinėje literatūroje.
Deja, nėra jokio slapto vitamino ar mineralo, kuris nuslopintų greito maisto, saldumynų potraukį. Tačiau yra keletas strategijų, kurios jums gali padėti tai padaryti. 👏
Būkite nuoseklus
Dvejus metus vykusio bandymo metu buvo palyginos mažai angliavandenių turinti dieta su mažai riebalų turinčia dieta.* Atrodytų, kad mažai angliavandenių vartojančių žmonių organizmas turėtų norėti angliavandenių, o mažai riebalų vartojantys – riebalų. Bet iš tikrųjų nutiko visiškai priešingai! Mažai angliavandenių vartojusiems žmonėms sumažėjo potraukis angliavandeniams, o mažai riebalų vartojusiems sumažėjo riebalų potraukis.
Saldumynų troškimas po įprasto maisto yra sąlygotas mūsų įpročių. Mūsų organizmas tikisi gauti tai, ką yra įpratęs gauti. Kita vertus, ilgalaikis dietos laikymasis iš tikrųjų sumažina potraukį saldumynams, nes tai keičia mūsų įpročius. Todėl „laužant” įprastą savo elgesio modelį, reikia ilgalaikio nuoseklumo.
- Niekada negalvokite – „paragausiu tik truputį”. Tai tik sustiprins jūsų troškimą tam maistui.
- Pakeiskite įprotį. Jei visada pakeliui į darbą perkate bandelę, pakeiskite kelią į darbą.
- Sugalvokite saldumynų „pakaitalą”. Pavyzdžiui, vietoj deserto pažaiskite kokį žaidimą ar paskaitykite knygą.
Reguliariai treniruokitės
Tyrimai rodo, kad reguliari mankšta yra naudinga valdant alkį, nes tai sustiprina aukšto lygio kognityvinius gebėjimus, pavyzdžiui, impulsų kontrolę, kuri ugdo valią atsispirti nesveikam maistui. Taigi, kodėl nepakeitus vieno sausainio pavakarienės trumpu pasivaikščiojimu lauke?
Išmokite valdyti stresą
Turbūt daugelis iš mūsų yra susidūręs su stresu ir žino, kad maistas padeda greitai nusiraminti. Lėtinis stresas, kurį jaučiantys gali to net nesuprasti, taip pat gali didinti potraukį saldumynams ar nesveikam maistui.
Streso valdymas tai dar viena Paleo mitybos rekomendacijų dalis. Pateikiame jums keletą idėjų, padedančių valdyti stresą:
- Kvėpavimo pratimai
- Tinkama mityba
- Meditacija ar jos alternatyvos
- Laiko leidimas gamtoje
Gerkite pakankamai vandens
Kai jaučiate, kad alkio jausmas didėja, atsigerkite vandens. Vanduo yra svarbus ne tik mūsų sveikatai, bet ir norint kontroliuoti alkį. Mes dažnai galvojame, kad norime valgyti, bet iš tikrųjų tai būna dehidracija. Organizmas tik tikisi, kad su suvalgytu maistu jis gaus ir pakankamai vandens.
ŠALTINIAI:
https://academic.oup.com/jn/article/133/3/835S/4688015
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1467-789X.2011.00893.x
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1038/oby.2011.62