Ar Paleo mityba gali apsaugoti nuo lėtinių ligų?

Šiais laikais, skirtingai nei praeityje, pagrindinė grėsmė žmonių sveikatai tapo ne infekcinės ligos, o lėtinės. Lėtinės ligos tapo dažnesnės už infekcines ligas. Be abejonės, prie to prisidėjo medicinos mokslas – antibiotikų išradimas, mokslo pasiekimai vakcinų kūrimo procese, kurie kovoja su infekcinėmis ligomis. Tuo pačiu vis labiau ryškėja šiuolaikinio gyvenimo būdo įpročių įtaka lėtinių ligų progresavimui.

Per pastarąjį dešimtmetį įpatingai išaugo mirštamumas nuo lėtinių ligų. Vien Lietuvoje 2018 metais 79,3 % Lietuvos gyventojų mirė nuo 8 pagrindinių lėtinių ligų.* Kokios tai lėtinės ligos? Kraujotakos sistemos ligos, psichikos ir elgesio sutrikimai, cukrinis diabetas, artropatijos, piktybiniai navikai.

Moksliškai, lėtinės ligos, tai bendras terminas, apibūdinantis didesnes ligų grupes, kurios yra neužkrečiamos tarp žmonių.

Yra 5 pagrindinės lėtinių ligų kategorijos:

Širies ir kraujagyslių ligos

Vėžys

Lėtinės kvėpavimo takų ligos

Diabetas ir kiti medžiagų apykaitos sutrikimai

Autoimuninės ligos

Jos vadinamos lėtinėmis ligomis dėl ilgo vystymosi ir dėl to, kad jos gali apriboti kasdieninę žmonių veiklą.

Šias ligas išsivystyti skatina:

Alkoholio vartojimas

Tabakas

Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje

Aukštas kraujo spaudimas

Fizinio aktyvumo trūkumas

Nutukimas

Padidėjęs cholesterolis


Gyvenimo būdas ir lėtinės ligos

Lėtinių ligų vystymasis yra daugialypis ir daugiausiai priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo. Pagrindiniai rizikos veiksniai yra rūkymas, per didelis alkoholio vartojimas, mažas daržovių ir vaisių suvartojimas bei didelis druskos ir cukraus vartojimas.

Mokslo bendruomenėje dabar pripažįstama, kad tai, ką valgote, kiek mankštinatės, ir tokie gyvenimo būdo veiksniai kaip miegas ir stresas, yra pagrindiniai šių ligų veiksniai.* Svorio padidėjimas, dažnai atsirandantis dėl netinkamos mitybos bei mažo fizinio aktyvumo taip pat yra dar vienas svarbus veiksnys, stipriai susijęs su žymiai padidėjusia lėtinių ligų išsivystymo rizika ir dėl to kylančiomis sveikatos komplikacijomis.


Paleo mityba ir lėtinės ligos

Paleo mityba padeda pakoreguoti mitybos įpročius, taip sumažindama lėtinių ligų rizikos veiksnius tokius, kaip perdirbto maisto vartojimas, kuriame yra daug druskos ir cukraus, ir per didelis alkoholio vartojimas. Paleo mityba taip pat skatina žmones vartoti daugiau gerą sveikatą palaikančių maisto produktų, pvz., valgyti daugiau daržovių ir vaisių, geros kokybės baltymų. *

Paleo mitybos tyrimai, taikantys Paleo mitybos strategiją, parodė teigiamą mitybos naudą apsisaugant nuo tokių ligų kaip širdies priepuolis, insultas, 2 tipo diabetas ir įvairios vėžio formos.* Tai įrodo, kad Paleo mityba gali būti gyvybiškai svarbi priemonė, norint išvengti lėtinių ligų atsiradimo ir jų progresavimo.

Minėti tyrimai rodo, kad svorio numetimas yra kertinis akmuo, keičiantis lėtinės ligos progresavimą, o būtent Paleo mityba gali atlikti pagrindinį vaidmenį metant svorį. Antsvorio turinčioms ir nutukusioms moterims, besilaikiusioms paleolitinės dietos per dvejus metus normalizavosi gliukozės kiekis ir sumažėjo kūno svoris, kūno masės indeksas (KMI) ir juosmens apimtis.(5)


Kodėl Paleo veikia?

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Paleo veikia, tai perdirbtų maisto produktų – grūdų, konditerijos gaminių ir pan. atsisakymas. Perdirbti maisto produktai pasižymi dideliu cukraus ir perdirbtų riebalų pertekliumi. Taip pat atsisakoma gaiviųjų gėrimų ir alkoholio. Atsisakius šių produktų pastebimas svorio mažėjimas.

Paleo mityba taip pat kontroliuoja sotumo jausmą. Besilaikant jos, žmonės rečiau užkandžiauja, kadangi vartojamas maistas užtikrina ilgą sotumo jausmą.

Taigi, Paleo mityba gali ženkliai pagerinti jūsų savijautą ir sveikatą. Norėdami išvengti ligų arba sustabdyti jų progresavimą, greta jau minėtų veiksmingų priemonių, daug dėmesio reikia skirti svorio metimui. Ši mityba – tai puiki prevencijos prie lėtines ligas priemonė.


Literatūra:

  1. Higienos institutas – Kokiomis ligomis dažniausiai sergame? https://www.hi.lt/news/1510/1203/Kokiomis-ligomis-dazniausiai-sergame.html
  2. Noncommunicable diseases – https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/noncommunicable-diseases
  3. Living Well With Chronic Illness: A Call for Public Health Action – https://academic.oup.com/milmed/article/180/5/485/4161846
  4. Influence of Paleolithic diet on anthropometric markers in chronic diseases: systematic review and meta-analysis – https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-019-0457-z
  5. Diet-induced weight loss has chronic tissue-specific effects on glucocorticoid metabolism in overweight postmenopausal women – https://www.nature.com/articles/ijo2014188