Šokoladas – ar tikrai sveika?

Parodykit žmogų, kuris nemėgsta šokolado. Tikiu, tokių yra, bet vienetai. Ir tai yra visiškai suprantama. Tam, kad jaustumėmės laimingi, mums reikalingi endorfinai, kurie susideda iš morfino junginių. Mes natūraliai esame nuo jo priklausomi. Kai mūsų organizmas nebeišskiria pakankamo jų kiekio, pradedame ieškoti alternatyvų. Atsiranda stiprus potraukis šokoladui, alkoholiui, cukrui, tabakui ir pan.

Nesugebėjimas jausti laimės iš vidaus, mus priveda prie noro ieškoti to, kad „pakeltų” mums laimės jausmą iš išorės.

Šiais laikais šokoladas yra traktuojamas kaip sveikatai naudingas produktas. Įtraukite šokoladą į savo sveikos mitybos rutiną ir jūsų širdies sveikata pagerės – sako tyrimai*. Tai kas tas šokoladas? Pagal Vikipediją – vienas dažniausiai naudojamų ingredientų įvairiems gaminiams, pagamintas iš fermentuotų skrudintų maltų kakavos pupelių.

Pagrindinis junginys, dėl kurio šokoladas taip vertinamas – yra flavonoidai. Tai augaluose besikaupiantys pigmentai, kurie yra vertinami dėl savo antioksidacinių savybių. Teigiama, kad dėl šių medžiagų juodasis šokoladas padidina arterijų sienelių lansktumą ir padeda išvengti kraujo krešulių. Šią išvadą paskelbė Juornal of the American College of Nutrition (JACN) padarę tyrimus. Tačiau problema ta, kad tyrimo metu nedalyvavo placebo grupė, todėl ir tyrimų rezultatų nebuvo su kuo palyginti. Taip pat svarbu žinoti, kad flavonoidų yra ir oboliuose, vynuogėse, brokoliuose, svogūnuose, uogose ir daug kitų produktų, kuriuos greičiausiai tuo metu vartojo tiriamieji. Tarp kitko, kai remiamės tyrimais, būtina atsižvelgti ir į tai, kas remia tuos tyrimus. Taigi, šio šokolado naudos sveikatai tyrimą rėmė saldumynų įmonė „Mars”. Todėl nenuostabu, kodėl kiti flavonoidų gausūs produktai liko nepaminėti. O kaip dažnai mes valgome visiškai gryną 100proc šokoladą? Bent jau Lietuvoje sunkiai sekasi tokio rasti. O kai galvojame, kad šokoladas mums sveika, mes visiškai pro akis praleidžiame kiek daug jame cukraus, konservantų, dažiklių, dirbtinių kvapiųjų medžiagų.

Kita medžiaga, dėl kurios taip vertinamos kakavos pupelės ir iš jų gaminamas šokoladas, yra polifenoliai, kurie turi antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių ir gali sumažinti diabeto riziką. Be to, jame yra magnio, kalcio, geležies, cinko, vario, kalio ir mangano. Tačiau naudingų medžiagų kiekiai priklauso nuo to, kaip pupelės yra apdorojamos, kiek laiko ir kokioje temperatūroje skrudinamos.


Raw kakavos pupelės

Kai kuriose sveiko maisto parduotuvėlėse galite rasti raw kakavos pupelių. Arba kitaip „žaliosios” kakavos. Dažnai tai pristatoma kaip supermaistas. Tai, kas laikoma raw kakavos pupelėmis, iš kurių po to gaminamas raw šokoladas, iš tiesų nėra raw, nes yra fermentuotos. Tik neskrudintos. Neskrudintų kakavos pupelių tikslas yra išsaugoti natūralias maistines medžiagas, kurios, žalio maisto šalininkų nuomone, turi naudos sveikatai. Tačiau čia pamirštama, kad pupelės yra fermentuojamos. Jos tampa nebegyvybingos, jų negalima išdaiginti.

Fermentacijos metu šiluma skatina bakterijų augimą, tam, kad mikroorganizmai galėtų pakeisti pupelių skonį, į tai, ką mes vadiname šokoladu. Jei pupelės po to būtų skrudinamos, dauguma bakterijų ir patogenų žūtų. Todėl šokolado gamintojai, kurie naudoja „žaliasias” kakavos pupeles ir teigia, kad taip išsaugo daugiau maistinių medžiagų, nei naudojant tradicines skrudintas pupeles, turėtų būti užtikrinti, kad jų gaunamose kakavos pupelėse nėra salmonelės, listeria, e.coli, stafilokoko ir kitų potencialiai kenksmingų bakterijų.

Neskrudintoje kakavoje yra kofeino ir teobromino, kurie yra stimuliatoriai. Pernelyg didelis žalios kakavos vartojimas gali būti netgi pavojingas. Gailimas apsinuodyjimas teobrominu sukelia širdies nepakankamumą, traukulius, inkstų pažeidimus, dehidrataciją.


Dar apie kadmį

Pabaigai nenudžiuginsiu. Šokolade randamas ir kadmis, tai inkstams kenksminga medžiaga, kuri taip pat padidina vėžio riziką, sukelia kaulų tankio problemas. Kadmis vartojamas net ir nedideliais kiekiais gali būti pavojingas, nes kaupiasi organizme, o jį suskaidyti mūsų organizmui reikia 10-30 metų. Štai kodėl Europos Komisija 2019 m. sumažino kadmio kiekio perdirbtame šokolade saugos ribą. Ji yra 0,1 ik i0,8 miligramo kilograme šokolado, priklausomai nuo šokolado rūšies*. Tačiau kadangi šokoladą dažnai vartoja įvairaus amžiaus žmonės, įskaitant vaikus, jame esantis kadmio kiekis privalo būti reguliuojamas.


Šaltiniai

Chocolate is good for the heart – European Society of Cardiology

Timeless Secrets of Health and Rejuvenation – Andreas Moritz

Raw cacao: Health food or dangerous habit? – https://perfectdailygrind.com/2018/10/raw-cacao-chocolate-health-foods-or-dangerous-habits/

Chocolate contains cadmium that can increase cancer risks – https://theconversation.com/chocolate-contains-cadmium-that-can-increase-cancer-risk-131155